Ayı Piyasası Nedir ?

Ayı piyasası nedir ? Ayı piyasası finans ile yeni ilgilenmeye başlayanların ilk duyduğunda anlam veremediği bir terimdir. Piyasalarda fazlasıyla kullanılır ve önemli bir terimdir. Ayı piyasasının ne demek olduğunu bilmeden piyasada işlem yapmak riskli olabilir. Ayı piyasasının ne anlama geldiğini sizlere açıkladık, keyifli okumalar dileriz.

Ayı Piyasası Terimi Nerelerde Kullanılır ?

Kripto para, Forex, Hisse Senedi gibi bir çok piyasada, Ayı piyasası terimini duyarız. Ayı piyasası, kavramı aslında bütün finansal piyasalar için kullanılmaktadır.

Ayı Piyasası Terimi Nedir

Ayı Piyasası Nedir ?

Ayı piyasası, fiyatların düşüş gösterdiği bir dönem olarak tanımlanabilir.

Ayı piyasası, yatırımcının piyasa ile ilgili beklentilerinin kötümser olduğu, ekonominin daraldığı ve işsizliğin arttığı genel ekonomik durumu ifade eder. Giderek daha az sayıda yatırımcı alış yaptığı için varlık fiyatları süreklilik arz eden bir düşüş sürecine girerler. Düşen varlık fiyatları ayı Piyasasını karakterize eden bir özelliktir.

Ayı piyasası yaklaşan ekonomik durgunluk veya negatif büyüme sürecinin öncü habecisi olarak görülür.  Ayı piyasaları son derece risklidir genellikle varlıkların fiyatlarının düşmesi sonucu büyük kayıplara kolayca neden olabilir. bunun sonucunda yatırımcılar piyasadan çekilir ve ayı piyasayı gittikçe büyüyebilir. Ayı piyasası büyüdüğü taktirde yatırımcıları finans piyasalarına geri dönmelerine engel olabilecek kadar korkutabilir.

Kısacası ayı piyasası terimi piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir.

Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır ?

Bir finansal ürünün ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü (düşüş trendi) olması gerekmektedir. Öte yandan bir önceki tepe noktasına oranla %20’lik bir düşüş, ayı piyasasında olunduğunun habercisi olmaktadır.

Ayı Piyasası Nedir

Ayı Piyasasında Ne Yapılmalı ?

Ayı piyasasında beklentinin varlık fiyatlarının sürekli olarak gerileyeceği yönünde olması nedeniyle yatırımcılar, nakitte kalmayı seçmektedir. Bu süre zarfında teknik analiz yardımıyla tahmin etmeye çalışır, ayı piyasasının sona erdiğini düşündükleri zaman varlık alımına başlarlar. Eğer zarardalarsa elindeki varlıkları satarak daha düşük noktadan almak için beklerler. fakat bu oldukça riskli olabilmektedir, sattıkları an düşeceği garantisini vermez.

(Bu makalede yazanlar ”YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.”)

Ayı Piyasası Nedir ? adlı yazımızın sonuna geldik, sitemizde bulunan diğer makalelere göz atmayı unutmayın. görüşmek dileğiyle.

Sigarayı Bıraktığımızda Vücudumuza Ne Olur ?