Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası nedir ? Boğa piyasası finans ile yeni ilgilenmeye başlayanların ilk duyduğunda anlam veremediği bir terimdir. Piyasalarda fazlasıyla kullanılır ve önemli bir terimdir. Boğa piyasasının ne demek olduğunu bilmeden piyasada işlem yapmak riskli olabilir. Boğa piyasasının ne anlama geldiğini sizlere açıkladık, keyifli okumalar dileriz.

Boğa Piyasası Terimi Nerelerde Kullanılır ?

Kripto para, Forex, Hisse Senedi gibi bir çok piyasada, Boğa piyasası terimini duyarız. Boğa piyasası, kavramı aslında bütün finansal piyasalar için kullanılmaktadır.

Boğa Piyasası Nedir ?

Boğa Piyasası Nedir? fiyatların yükseliş gösterdiği bir dönem olarak tanımlanabilir.

Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir. Bu terim, boğaların saldırı esnasında rakibini boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya kaldırmasından gelmektedir.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nasıl Anlaşılır ? – Boğa Piyasası Aşamaları

Toplama Aşaması

Ayı piyasasından henüz yeni çıkmış, zararda olan ve cesareti kırılmış yatırımcılar tarafından satışı gerçekleştirilen değeri çok ucuz malların balinalar (büyük yatırımcılar) tarafından toplanmaya başlanır

Alım Dalgası Aşaması

Toplama aşamasının ardından piyasada artık iyileşme belirtilerinin net bir şekilde fark edilmeye başlandığı ve küçük yatırımcıların da artık alım dalgasına dâhil olduğu aşamadır. Küçük yatırımcının gelmesi ile hacim artar ve Boğa Piyasasının en önemli aşaması tamamlanmış olur.

Doygunluk Aşaması

Hacim artışıyla piyasa belirli bir doygunluğa ulaşmıştır ve piyasada alıcı oldukça azalmıştır. Boğa Piyasasının sonuna gelindiğini gösterir, büyük yatırımcılar ellerinde kalan son malları da küçük yatırımcıya devretmesiyle sert düşüş dalgasının başlaması beklenebilir.

Boğa Piyasasında Ne Yapılmalı?

Boğa piyasasında yükseliş trendini tamamlamış yani doyum noktasına gelmiş varlıklardan uzak durulması gerekmektedir. eğer bu tip bir varlığa bulaşırsanız yıllarca aldığınız noktaya gelmesini beklemeniz gerekebilir. bu sizin hem ekonominizi hem psikolojinizi etkileyebilir. Ayı ve Boğa tuzağı dediğimiz yalancı trendler hakkında da bilgi sahibi olmanız şart.

Unutmayın ki sizin yatırımınızın binlerce katına sahip balinalar, yani tahta yapıcılar hacimlerin düşük olması ile tahtayı istedikleri yöne çevirme gücüne sahipler. Bu yüzden hacmi yüksek ve projesi güvenilir varlıklara yönelmeye gayret gösterin.

(Bu makalede yazanlar ”YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.”)