Güneş Sistemi’nde ‘çekimsel otoban’ ağı keşfedildi

Güneş Sistemi'nde 'çekimsel otoban' ağı keşfedildi

Daily Mail’in haberine göre Güneş Sistemi’nde ‘çekimsel otoban’ ağı keşfedildi.

Güneş Sistemi’nde milyonlarca gök cisminin yörüngelerini inceleyen ve birbirleriyle etkileşimlerini hesap eden California Üniversitesinden gökbilimcilerin bulguları “Science Advances” dergisinde yayımlandı.

Güneş Sistemi’nde ‘çekimsel otoban’ ağı keşfedildi

Uzaydaki “otobanlar”, Güneş Sistemi’nde çekimsel etkileşimlerin meydana getirdiği, birbirleriyle bağlantılı kavisleri içeren, gözle görünmeyen yapılar araştırılırken keşfedildi.

Gökbilimciler, bu kavislerin birbirlerine nasıl bağlandığını anlamak için kuyruklu yıldız, uydu ve gezegenler dahil milyonlarca cismin yörüngelerini inceledi.

Keşfedilen “otobanların”, cisimlerin yerlerini, uzayda yüz binlerce ya da milyonlarca yılın aksine onlarca sene içinde değiştirebildiği kaydedildi.

“Süper otoban” ağının, örneğin Jüpiter ile Neptün arasında yolculuğun 10 küsur yılda yapılması gibi uzayda çok daha hızlı yolculuğa imkan tanıyabileceğine işaret edildi.

Jüpiter’i Çevreleyen Süper Otoban Yapılarının Bir Haritası

 

”Süper Otoban” ağı sayesinde milyonlarca yıl uzaklıktaki bir gezegene, çok daha kısa sürede ulaşabileceğimiz anlamına geliyor. Eğer keşif gerçekten söylendiği gibi sonuçlar veriyorsa, insanlık gezegenler arası ulaşım ve uzayda yeni bir dünya inşa etme amacını çok daha kısa sürede gerçekleştirebilir. Hem birde bakarsınız yaşanılabilir gezegen keşfeder, dünyanın yükünü hafifletiriz.

Süper Otoban Ağı yazımızın sonuna geldik, sitemizde bulunan diğer makalelere göz atmayı unutmayın. görüşmek dileğiyle.

Evde Vücut Geliştirme