Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Unutulmaz Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Unutulmaz Film

1. Esaretin Bedeli (1994) – IMDb 9,2

Genç bir bankacı olan Andy Dufrense, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum ediliyor ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Hapishanede geçirdiği süre boyunca bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.

2. godfather (1972) – IMDb 9,2

Baba, filmi 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında,  İtalyan mafya ailesinin öyküsünü konu alıyor. 3 seriden oluşan film Amerika da yeraltı lideri olan Corleone ailesinin yaşadıklarını konu alıyor.

3. Dövüş Kulübü (1999) – IMDb 8,8

Jack, ünlü bir otomobil firmasında yüksek konumda bir işte çalışmaktadır. Uyku problemi bulunan ve hiç arkadaşı olmayan asosyal bir tiptir. Jack, doktor tavsiyesi ile kanserli hastaların olduğu bir terapi grubuna katılır. Terapi grubunun toplantılarında Marla ile tanışır. Marla da Jack gibi hasta olmadığı halde terapiye gitmektedir. Bir yolculuk sonrası evini yanmış halde bulan Jack, Tyler dan yardım ister. Tyler, bir gün Jack’i kendine vurması için kışkıştır. Aralarında başlayan kavga Jack’in hayatının değişmesine sebep olacaktır. Jack bir süre sonra Tyler ile birlikte yaşamaya başlar. Tyler’in liderliğinde bir dövüş kulübü kurarak kulübe insanları davet ederler, fakat davetliler 50 kişiyi geçmemektedir. Kulüpteki kişiler birbirleriyle dövüşürken kulüp, bir süre sonra popüler hale gelir.

4. Yeşil Yol (1999) – IMDb 8,5

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idam mahkumlarını son yolculuklarına, 1 millik yeşil yoldan uğurlamaktır. Çalıştığı süre boyunca yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli ürkütücü ve devasa görünüme sahip bir adamla tanışır. iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olan Coffey, görünümünün aksine oldukça duygulu ve karmaşık bir iç dünyası olan birisidir ve bazı doğa üstü güçlere sahiptir.

5. Piyanist (2002) – IMDb 8,5

Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansız bir hal aldığı dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesini konu alır.

6. Leon (1994) – IMDb 8,5

Leon, New York şehrinde bir tetikçidir.  Leon, Mathilda isminde küçük bir kız çocuğu ile tanışır ve yolları bir şekilde kesişir böylece alışkın olmadığı, doğasına aykırı yeni bir dünyaya kapılarını açar.

7. Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006) – IMDb 8,3

18. Yüzyıl da Jean-Baptiste Greenouille bir balık satıcısı kadının oğlu olarak tezgah arkasında çöplerin arasında doğar. Annesi onu çöplerin arasına atar. Fakat yeni doğan bebek çıkardığı inanılmaz gürültü sayesinde çevredeki insanlar tarafından annesinin gazabından kurtulur. Jean yaşar ve büyür. Güçlü bir koku alma yeteneğine sahip olduğunu kısa süre içerisinde fark eder. Paris’e ilk gittiğinde havada hiç tanımadığı kokularla karşılaşır Ve bu kokular onu sahip olmadığı olamayacağı hayallerine sürükler. istemeyerek bir genç kadının ölümüne sebep olur.

8. Kelebek Etkisi (2004) – IMDb 7,6

Evan Treborn, özellikle yoğun strese maruz  kaldığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Treborn çocukluğunda cinsel tacizlere maruz kalmış bunun sonucunda ağır psikolojik travmalar yaşamıştır. Treborn tesadüf eseri zamanda yolculuk yapabilme özelliğinin olduğunu keşfeder. ve geçmişte yaşadığı sorunları düzeltmeye çalışır.

9. Limit Yok (2011) – IMDb 7,4

geleceği pek parlak olmayan Eddie, New York’ta düzensiz bir hayat yaşayan yazardır. Bir gün yolda eski arkadaşıyla karşılaşmasından sonra hayatı değişecektir. Arkadaşının verdiği hap sayesinde beyni tam kapasite çalışmaya başlar. Eddie paraya, çekiciliğe ve yüksek bir zekaya sahip olur.

10. Ben Efsaneyim (2007) – IMDb 7,2

Robert Neville, insanlığın bir çoğunu öldüren ve hayatta kalanları da zombiye çeviren bir virüse, engel olamamıştır. Fakat kendisi hayatta kalabilenlerdendir. Daha doğrusu bu virüsün önünü kesememiş ve ancak kendi bedeni söz konusu virüse bağışıklık kazanmıştır. 3 yıl boyuncu köpeğiyle beraber hayatta kalan başka birileri varsa onlara ulaşmaya çalışmıştır.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Unutulmaz Film listemizin sonuna geldik. Daha fazlası için sayfa bildirimlerini açmayı unutmayın.

Yorumlar