Sıfırdan Zengin Olmak

Sıfırdan Zengin Olmak

sıfırdan zengin olmak azim, tutku ve çok çalışmayı gerektirir. Dünyanın en zengin insanlarından bazıları da engellerle dolu yollardan geçerek, çok çalışarak ve en önemlisi ne olursa olsun asla pes etmeyerek muazzam servetler elde etmişlerdir. İnandığınız yolda sonuçları ne olursa olsun pes etmeden yürümek sizi başarıya götürecek olan yegane şeydir. Hayat sizin kaç kere düştüğünüzle değil, kaç kere kalktığınızla ilgilenir. fikirlerinizi hayata geçirmek için harekete geçmek hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Unutmayın ki herkesin bir fikri vardı, tarih fikirlerini gerçekleştirenleri yazdı. Sizlere ilham vermesi açısından, sıfırdan zengin olan insanların bir kaçının hikayelerini derledim.

Sıfırdan Zengin Olan Milyarderler

Jon Oringer – ShutterStock

ShutterStock – Jon Oringer, profesyonel bir yazılım geliştiricisi ve amatör bir fotoğrafçıydı. En büyük sermayesi olan fotoğraf makinesiyle New York sokaklarında fotoğraf çekmiş. Hizmeti başlatmak için çektiği 30.000 fotoğrafı sitede yayınlamış.

Bugün 70 milyondan fazla stok fotoğraf, vektör, video ve müzik barındıran bir platform haline gelen ShutterStock her geçen gün büyümeye devam ediyor. 

Silikon Vadisi denildiğinde ilk aklımıza gelen Facebook, Google gibi dev isimler ve kurucuları fakat Jonathan E. Oringer’i bu isimlerden ayıran en önemli unsur silikon vadisinin ilk milyarderi olmasıdır. Jon Oringer, 2020 itibarıyla 1,3 milyar dolar servete sahip.

Jon Oringer: ShutterStock projesi için “daha önce defalarca başarısız olmuştum, yine başarısız olmaya hazırdım,” sözlerini kullanıyor.

 

Howard Schultz – Eski Starbucks CEO’su

Sıfırdan Zengin Olmak - Starbucks

StarbucksHoward Schultz, New York şehrinin Brooklyn bölgesinde yer alan Canarsie isimli muhitte büyüdü. Babası kamyon şoförü. Annesi ise ev hanımıydı. O, her zaman yoksul ailesinin sağladığı yaşam tarzının ötesine geçmek istedi. Çocukluğundan beri basketbol oynuyordu ve nihayetinde Kuzey Michigan Üniversitesi’nde bir futbol bursu kazandı.

Schultz, iletişimde bir derece ile mezun olduktan sonra, Xerox teknoloji şirketinde satış danışmanı oldu. Bu sürede, o zamanlar küçük bir kahve dükkanı zinciri olan Starbucks’a kahve makinaları satıyordu. Burada bir süre çalıştıktan sonra ayrıldı ve  “Il Giornale” adında bir kahveci açtı işleri iyi gidiyorken Starbucks’ın sahipleri şirketi satacaklarını duyurdu haberi alan Schultz, şirketi satın almak için gerekli olan 4 milyon doları yatırımcılardan almaya çalıştı. Şirketin ilk yatırımcılarından biri ise Bill Gates oldu. 

60 mağaza ile başladıktan sonra, 2020 yılı itibarıyla Starbucks, 31 binden fazla mağazaya sahip (Statista’nın paylaştığı verilere göre) ve 92,6 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Schultz ise 2020 yılı itibarıyla 4,8 milyar dolar servete sahip.

Schultz:

“Başarı için belli bir reçete yoktur. Ancak tecrübelerim sıfırdan bir iş kurup onu dünya markası haline getirmenin oldukça mümkün olduğunu gösteriyor.”

Roman Abramovich – Chelsea Futbol Kulübü’nün Sahibi

Sıfırdan Zengin Olmak - chelsea

Bir yaşındayken annesini 3 yaşındayken de babasını kaybeden Roman Abramovich, amcası ve büyükannesi tarafından yetiştirildi. Askerliğini yaptıktan sonra Moskova Devlet Oto Transport Enstitüsüne kaydoldu. Ama burayı bitirmeden ayrıldı ve girişimcilik uğraşlarının peşinden koşmaya karar verdi. Bu kapsamda Moskova’da yer alan bir apartman dairesinden plastik ördekler bile sattı.

1995 yılında petrol devi Sibneft‘i kelepir fiyattan satın almayı başardı. Russian Aluminum ve çelik üreticisi Evraz Group da dahil olmak üzere, yatırımlarını daha büyük kazanımlara çevirmeye devam etti. Zaman zaman hakkında yolsuzluk haberleri yapılsa da o hiç aldırış etmeden girişimlerine devam etti. Siyasetle de yakından ilgilendi ve 1999’da Rusya parlementosu Duma’ya seçildi. Roman Abramovich, şimdi dünyanın en büyük özel yatına sahip. Aynı zamanda Boeing 767 model bir uçağı ve New York, Londra ve Fransa’da çok sayıda evi var. Ayrıca İngiliz futbol kulübü Chelsea‘nin de sahibi

Roman Abramovich, 2020 yılı itibarıyla 13,5 milyar dolar servete sahip.

sıfırdan zengin olmak yazımızın sonuna geldik, sitemizde bulunan diğer makalelere göz atmayı unutmayın. görüşmek dileğiyle.

Güneş Sistemi’nde ‘çekimsel otoban’ ağı keşfedildi

serinin devamının gelmesini isterseniz yorum bırakmanız yeterli 🙂